Taş Banyo Tasarım Örnekleri

Doğallığı yakalamak isteyenler tarafından tercih edilen taş banyolar, günümüzde oldukça revaçta olan tasarım örnekleri arasında yer almaktadır. Taş banyo tasarım örnekleri incelendiğinde birbirinden çok farklı modellerde banyolara rastlanmaktadır. Kullanılan taşın farklılaştırdığı banyolar modern çizgilerle birleştirilebildiği gibi tamamen rustik biçimde de tasarlanabilirler. Eskinin günümüze harmanlanması şeklinde tasarlanabilen taş banyolarda ışık kullanımları genellikle daha loş tercihlerden yanadır. Mermerin kullanıldığı taş banyolarda ışıklandırma daha yoğun yapılırken, diğer taş görünümlerinde mum ya da ayna arkasına ya da duvar içine gömülmüş aydınlatmalar kullanılmaktadır. Bazı taş banyo tasarımlarında spot ışık kullanımı da göze çarpmaktadır.

Taş banyo tasarım örnekleri arasında tamamıyla doğal bir görünümün yakalandığı ve taşların elle dizilmiş gibi şekil aldığı tasarımların yanında Osmanlı’daki banyoların örnek alındığı mermerlerle tasarlanmış banyolara da rastlanabilmektedir. Bu tip banyolarda klasik çizgilerde kullanılabilirken genel itibariyle modern tasarımlarla desteklenen taş banyolar tercih edilmektedir.

Taş banyo tasarım örnekleri içerisinde bir bölümü taş duvarlı olup diğer bölümleri farklı materyallerle kullanılan dekorların yanında tamamı taş duvarlı ve kullanılan küvet ve lavabonun da bununla tam bir uyum içerisinde olduğu modellere de rastlanmaktadır. Bazı dekorasyonlarda taşlar olduğu haliyle bırakılırken bazı dekorasyonlarda boyama yoluyla farklı renkler taşlara kazandırılmıştır. Bu tip dekorasyonlarda genellikle taşların belirli bir düzenin dışına çıkılarak döşendiği ve kabartmalı modeller ağırlıkta kullanılmaktadır. Taş banyolar doğallık ve şıklığı bir arada kullanmak isteyenlerin tercihleri arasında yer almaktadır.


Leave a Comment